Островите Кук – най-големият морски резерват в света
Най-голямата защитена морска територия на планетата е с площ от 1,9 милиона квадратни метра. На 13 юли 2017 г. местният парламент на архипелага Кук гласува закон, с който обяви огромна зона в Тихия океан за защитена територия.
Архипелагът Кук
обхваща петнадесетина острова, на които живеят около 20 000 души. Носят името на мореплавателя Джеймс Кук, който открива южната група острови през втората половина на XVIII век. Били са владение на Великобритания, а днес са владение на Нова Зеландия с право на самоуправление. Изолираното им разположение в Тихия океан, между Австралия и Хаваите им осигурява огромна морска територия от 1,9 милиона квадратни метра.
Остров Раротонга, където се намира столицата Аваруа.
Създаването на морски природен резерват
е идея на Кевин Иро, бивш състезател по ръгби и екозащитник, който пръв прави подобно предложение още през 2012 година. Създадената защитена зона се нарича Marae Moana. Принципът е прост: на 320 000 квадратни километра от общата тертория са забранени риболовът и минните дейности. Разрешени са на останалата площ от територията, при условие, че се гарантира устойчивост и не се замърсява и разрушава околната среда. Предприетите мерки на островите Кук са първа стъпка в нов начин на управление на океаните и пример за цял свят, смята премиерът Хенри Пуна, цитиран от „Франс прес“.
Остров Атиу
Най-зелената туристическа зона в света?
Островите Кук са туристическа дестинация, където е развит бутиковият туризъм. На островите все още не са се установили големи хотелски вериги, а тюркоазено сините води на океана са привлекателни така, както на всички останали островни дестинации.
Остров Аитутаки
Туристите са настаняват в сравнително малки хотелчета и фамилни къщи, разрешени са бунгалата на плажа. С приемането на новия закон архипелагът Кук прибавя още една точка в своя полза в списъка, който го превръща в зелена и по-скоро луксозна туристическа зона.
По информации на „Франс прес“
Снимки: © www.cookislands.travel
Автор: Градското списание