Дигитална книга изследва румъно-българските отношения

„Трудното сътрудничество: Външнополитическите взаимодействия и инфраструктурните проекти на Румъния и България десет години след влизането им в ЕС“ е дигитална книга, която блогът „Мостът на приятелството“ публикува на 18 декември 2017 г. В изданието са засегнати теми като инфраструктурните проекти, международните отношения и туризма.

„По румъно-българските теми не се пише често в нашите медии и книгата се стреми да допринесе за взаимното опознаване и сътрудничество между двата народа. Тя може да е полезна за всеки, който иска да се информира за актуално състояние на двустранните отношения и който търси по-добро разбиране на регионалната и на европейската политика в нашия регион. Още отпреди да влязат в ЕС Румъния и България се движеха в пакет и бяха считани за група от техните западни партньори. Десет години след като станаха членове на ЕС обаче двете страни все още не реализират потенциала, който имат за сътрудничество. Това се вижда особено ясно в сферата на международните отношения и на инфраструктурните проекти“, обяснява авторът Владимир Митев.

Първата част на книгата изследва румъно-българските инфраструктурни проекти, като констатира обща липса на воля за развитие на връзките между двете страни през първите десет години след влизането в ЕС. Едва през 2017 г. откриването на нов контролнопропускателен пункт в Добруджа и зачестяването на съвместните междуправителствени заседания показват желание у Букурещ и София за по-добра трансгранична свързаност.

Втората част на книгата разглежда два проекта за външнополитическо сътрудничество в черноморския регион, които към момента остават нереализирани. Първият е румънският опит за създаване на флота на НАТО в Черно море – проект, който бе отхвърлен от България при посещение на президента Клаус Йоханис в София през юни 2016 г. Вторият опит е идеята за създаване на черноморски макрорегион на ЕС, която бе изказана през април 2017 г. от български външнополитически експерти, интервюирани за блога. И по двете теми са представени и български, и румънски текстове, които обясняват защо двете държави се разминават до момента в опитите си за сътрудничество в региона на Черно море.

Книгата съдържа интервюта с двама евродепутати – румънка и българин, представя гледни точки на външнополитически експерти и журналисти от двете страни, събира факта и интерпретации, които разкриват актуалното състояние на румъно-българските отношения. Общото усещане е, че двете страни взаимодействат, но това става с усилия. Обяснението може да се търси както във вътрешни за тях причини – липсата на заинтересованост на държавно ниво да се развива граничната инфраструктура, различният начин, по който те виждат своя външнополитически интерес, исторически наслагвания, така и във външнополитическия контекст, който понякога помага, а понякога пречи на двустранното сътрудничество.

В същото време тенденциите в отношенията между хората – румънци и българи, са позитивни и това се виждат в ръста на туристическите посещения в двете страни и в стокообмена, който през 2016 г. достигна 3,88 млрд. евро.

Дигиталното издание е достъпно безплатно на български език, както и на румънски и английски език.

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Градското Списание