България – туристическа страна (статия от 1930 г.)

Признателни сме на „Rassegna Italiana“ за публикуваната изключително хвалебствена статия за нашето Черноморско крайбрежие. Статията е  посветена на нашите морски градове в разгара на курортния сезон, с техния незабравим местен чар, красотата на нашите плажове, огромния прилив на курортисти, които превръщат Варна в място за отдих и празник, тълпите от младежи и деца, които му вдъхват през лятото безгрижно и весело настроение, за разлика от меланхоличната София, „изпаднала в мизерия къща на благородници“, за всичко това е разказано с топла симпатия, която дълбоко ни трогва. Защото наред с трескавата дейност на Бургас и артистичните съкровища на Месемврия (Несебър, б. пр.), които не интересуват по-малко автора, г-н Марио Сетроли описва с тъга търговския упадък на Варна заради прилежащия му хинтерланд и как градът намира незначителна компенсация за срутената си икономика в новопостроените модерни плажове, посещавани от хиляди чужденци.

„Варна – Царицата на Черно море“, картичка, 30-те години, дигитална колекция на РБ „Пенчо Славейков“

Летният сезон наближава. Трябва ли да се поинтересуваме дали е сторено необходимото, за да се привлекат и върнат отново у нас чужди туристи? За тези, които добре са я опознали, нашата страна, която притежава толкова разнообразни природни дадености винаги е била изключително привлекателна. Но мнозина са онези, които не я познават и които може би никога няма да я опознаят поради липсата на организирана, методична и устойчива реклама.

Вестник "La Bulgarie"

Изграждането на пътища и хотели е изключително необходимо и в това отношение вече е постигнат значителен напредък. Ако не можем да имаме като Франция висш комисар по туризма, поне да създадем под протекцията на държавата една централна институция за реклама, която ще обедини хаотичните усилия на различните градове и най-после ще издаде цялостен гид за чуждия турист, който ще представи нашата страна във всички нейни най-интересни аспекти.

Защото до днес най-ефикасната реклама на страната ни е направена от чуждестранните пътешественици.

Публикация във вестник „La Bulgarie”, ежедневник за политика, култура и икономика, издаван на френски език, 8 април 1930 г. Фонд на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна.

Превод © Градското списание

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Градското Списание