През април 2018 г. Цвета Убчева показа във Варна проекта си „Universe“ – концептуална фотография, мултимедия и бижута. Серията, която се развива от 2013 г. до днес, е творческото визуално изследване на Цветето на Живота – основна фигура в свещената геометрия. Това е една от темите, по които Цвета Убчева работи. Кои са, според авторката, предизвикателствата на концептуалната фотография днес?
Цвета Убчева е родена в Ихтиман, живее и работи във Варна. С фотография се занимава професионално от 2009 г. насам. Завършва курсове по фотография в Кино фотоклуб Варна с преподавател Ангел Ненов и майсторски клас по концептуална фотография при Ивайло Стоянов. Сред другите фотографски серии, върху които работи, са „Българката“ (по Владимир Димитров – Майстора), „My canimo”, „Дневни сенки“, „Плодове“, „Марс“. През 2015 г. реализира фотокнигата „E-Zero“ заедно с фотографките Надежда Шипкова, Надежда Павлова и Галя Йотова, която съществува в около 50 екземпляра ръчна изработка. Серията „Universe“ е показвана и в София и Пловдив.
– Как тръгнахте по пътя на фотографията?
– Бях любопитна да уча фотография. Когато намерих свободно време, се записах на курс при Ангел Ненов, след това започнах да се занимавам сериозно с концептуална фотография. Използвам различни фотографски техники. Моят преподавател Ивайло Стоянов е немски възпитаник, той много ни говореше за немския перфекционизъм, дадох си сметка, че всичко е важно.

„Златната спирала“ (серия „Universe“) © Цвета Убчева
– За Вас кое е най-важното в концептуалната фотография?
– Фотографията играе много голяма роля в съвременните комуникации, защото почти всичко, което се публикува в интернет и в печатни издания се визуализира. Разбира се, в момента всеки снима, всеки има телефон в джоба си или фотоапаратче, затова е по-любопитно не само да владееш до съвършенство някаква техника на композиция и светлината и да получиш качествена снимка, а какво искаш да кажеш с тази фотография. Тук се крие артистичното, особено в концептуалната фотография. В сериите, които съм направила, водеща е темата, която съм разработила с различни техники. Мисля, че това е правилният подход, когато се опитваш да защитиш някаква идея, вече имам сформиран стил и най-логично е да продължа по същия път, макар че ми се иска да правя и по-различни концептуални работи, които да не са колажи.

„Без заглавие“ (серия „Universe“) © Цвета Убчева
– Наскоро показахте във Варна серията „Universe“, която се развива – в началото не е включвала мултимедия или бижута. Какво още може да включва тя?
– Серията е отворена,тепърва още ще се развива още. Започнах да работя по нея през 2013 г. Работите се получават бавно и се работят дълго, в началото само една фотография ми отнемаше към 2-3 месеца, не само заради работата на компютъра. Правих много проби, за да получа изображението, което ми харесва, но вече имам опит, след като вече веднъж съм разработила техниката, всяка следваща работа става по-бързо. На този етап не мисля, че трябва да посягам към друг тип представяне на тази серия, по-скоро искам да я продължа, но с фотографии не само на цветя и охлюви, а и на друг тип обекти. Имам идея да снимам пеперуди, водни кончета, изобщо насекоми, но трябва да преценя дали ще мога да използвам същата фотографска и дизайнерска техника на обработка.

„Жена с ябълки“ (серия „Българката по Владимир Димитров-Майстора“) © Цвета Убчева
– Как се развива серията Ви „Българката по Владимир Димитров-Майстора“?
– Тази серия ми е много близка на сърцето. Чела съм много за Майстора. Картините му са впечатляващи, много ми допадат като тема и излъчване. Всъщност той е създал образа на българката по онова време, така че картините му остават непреходни с чистотата на излъчването и красотата на българката, с нейното трудолюбие, с това, че я поставя на фон от природни обекти – плодове, жита… Моята серия ще бъде с портрети на жени, подобно на неговите картини в зрелия му период, като фонът ще бъде отново колажиран. Вече има завършени 2 фотографии по темата. Имам снимков материал отпреди 3-4 години на момичета, които фотографирах с круши, грозде, рози, макове, райска ябълка, жита, слънчогледи. Този снимков материал просто си чака времето, за да се превърне в завършени работи.
– Откъде черпите вдъхновение за фотографските серии? Имате ли нови идеи?
– Обичам да пътувам. Нямам търпение да замина някъде и да снимам. Идеите могат да ти хрумнат не само снимайки, а когато пътуваш. Много от моите идеи ми хрумват, когато посещавам музеи. Една от мечтите ми е тази година да отида в Билбао, в Музея на модерното изкуство в Мадрид на фестивала на фото книгата в Арл. Запознанствата с други автори, с изкуството на други страни, всичко това ми носи много голям заряд, за да продължа напред. Една от идеите ми е за фото хайга – серии от фотографии, изпълнени с различна техника и специфичен текст, която да направим заедно със Станка Бонева. Отворена съм за съвместни проекти, защото мисля, че в момента в съвременните визуални изкуства да се съчетават различни техники и изкуства е нещо нормално.