Плажове, покрити с фин пясък и коледен сладкиш от кокосови орехи и банани – това са 2 от забележителностите на малката островна държава Науру. Любителите на по-нетрадиционни пътешествия ще открият в Науру и много китайски ресторанти и коралови рифове в крайбрежните води.
Науру се намира в Тихия океан, на около 42 км. южно от Екватора. Това е най-малката независима република в света, разположена върху площ от 21 км. м., върху която живеят около 10 000 души. Открита е за света през 1798 г. от британския пътешественик Джон Фърн. Получава независимост през 1968 г. В периода между двете исторически години Науру е била колония на Германия (от 1888 до 1914 г.), на Австралия (от 1914 до 1968 г.), окупирана от Япония (от 1942 до 1945 г.).

Науру © www.naurugov.nr.
В страната са открити големи залежи на фосфати, чийто добив започва през 1906 г., но от този бизнес държавата се възползва чак от годината, когато придобива независимост. Днес залежите да изчерпани и местните жители разчитат на други дейности, сред които е туризмът.
Науру има национален отбор по футбол, който никога не е участвал в първенства, а е изиграл само един мач в историята си.
Науру няма официална столица – тази функция изпълнява най-големият и населен град Ярен.
Освен Деня на независимостта, който се чества на 31 януари, в Науру има и още един специфичен национален празник, на който е интересно да се попадне – на 26 октомври се чества Angam Day (на местен език Юбилеен ден), с който се отбелязва денят, в който населението на страната надхвърля 1500 души (това става през 1932 г.).

Науру © Flickr/Tatters
Наред с морските дарове, кокосовите орехи и бананите, кухнята на Науру е повлияна от китайската. Китайците са най-голямата чужда общност в страната. Само в Ярен има над 150 китайски ресторанта.
В Науру могат да се видят брони от кокосови фибри и оръжия от зъби на акули – древното снаряжение на местното население. Запазени са и оръдия от времето на японската окупация.
Най-големият плаж в страната е Anibare Bay. Посещава се и от гмуркачи и сърфисти.
По информация от Wikipedia и www.naurugov.nr.