В края на месец май 2018 г. във Варна се проведе международна конференция „Визия за Европейско културно наследство 2025″, организирана от Регионална библиотека „Пенчо Славейков” – Варна. Хари Фервайен, изпълнителен директор на Фондация Europeana, съорганизатор на събитието, за целите на конференцията и предизвикателствата пред участниците.
Хари Фервайен е завършил история в Университета в Лайден. Десетина години работи в сферата на издаването на академични книги. Иновативни бизнес модели за представяне на културното наследство разработва за платформата Knowledgeland със седалище в Амстердам. Занимава се с фотография. Като изпълнителен директор на Europeana е отговорен за цялостната стратегия и приноса на тази платформа за дигитализирането на европейското културно наследство. Europeana е най-голямата дигитална библиотека в Европа, в която са достъпни фондовете на музеи, галерии и публични архиви.
– Какви са основните цели на конференцията във Варна?
– Целта на конференцията е да определим заедно с представителите на другите страни членки на ЕС каква роля има дигитализацията на европейско културно наследство с оглед на предизвикателствата, пред които Европа е изправена в момента – каква е ролята на идентичността, докъде се простира Европа, как се чувстват хората, чувстват ли се европейци, как се дефинира понятието европеец. Важно е как дигитализацията на културата допринася за икономиката, за новите типове бизнес. Дигитализацията възлиза на стотици милиона евро, целта е да дефинираме какви са възможностите за инвестиции, как да го направим по най-добрия начин, за да имаме обществен принос. Това е важно за нас, защото става въпрос за европейското културно наследство. А поводът за провеждане на конференцията във Варна е българското председателство на Съвета на ЕС. В конференцията има участници от 26 страни.
– Работите отдавна с Варненската библиотека…
– Варненската библиотека е един от първите агрегатори на материали в Europeana, която вече навърши 10 години. Това бе една от първите институции, които казаха, че искат да вложат своя опит в Europeana и да имат принос.
– Колко български библиотеки вече участват в Europeana?
– Мисля, че вече са между 10-15 библиотеки.
– Как бихте представили накратко Europeana?
– Инициатива започнала през 2008, когато Google навлезе масово. Казахме си, че ще дигитализираме всичко, каквото поискаме. Решихме дигитализираните материали да са публични и достъпни за всички. Това е европейска инициатива, развивана с участието на всички страни членки. Вече имаме материали от 4000 музея, библиотеки, общо 15 милиона статии, включително с тези, предоставени от Варненската библиотека, карти, книги, вестникарски статии. Предоставяме тези материали под определен лизенц, така че хората да могат да ги ползват свободно, за работа, с образователни цели или за удоволствие.
– Europeana често организира различни конкурси за читателите, защо това е важно за вас?
– Всеки обича да участва в игри. Каним хората да проявяват творчество, целта ни е да привлечем аудиторията.
– Предстои ли скоро да добавите нови раздели в сайта на Europeana?
– Една от целите ни е да разработваме сайта на Europeana с участието на аудиторията, читателите да добавят снимки. Ще разработим сайта с повече инструменти, които да улесняват приноса на читателите. Всяка институция, музей, галерия е добре дошла да се включи в Europeana. Това не е място само за известните музеи и галерии в Европа, а и за малките и частни институции, стига да спазят стандартите на Europeana.
– Как ще популяризирате резултатите от конференцията във Варна?
– Ще разработим стратегия. Вероятно тя ще бъде оформена във вид на вестник и видео, които ще разпространим сред професионалисти. Ще ги предоставим на музеи, библиотеки, институции, за да са ясни насоките, които сме очертали.
– Какво Ви направи впечатление от презентациите на българските участници?
– Впечатлен съм от представянето на зам.-министъра на културата Румен Димитров – за Europeana е важно не само дигитилазирането, а и прилагането на определен лиценз, защото предоставяме материали на високо ниво. Интересно за мен бе представянето на Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей, направили са много неща, впечатлен съм от професионализма.
– За първи път ли посещавате България?
– Бил съм вече в Пловдив и София. България ми харесва, много по-средиземноморска страна е от това, което можеш да си предположиш. Крайбрежието е много слънчево. Пловдив е впечатляващ с историческите места. Във Варна нямам време за много обиколки, освен из Археологическия музей.
Снимка: © Личен архив