Герасим Дишлиев – Геро е български мим, който повече от 20 години живее във Франция и представя изкуството си по света. Бил е асистент на Марсел Марсо. На неговата работа на сцената и зад кулисите е посветена фотокнигата на Христо Русев „Последният (вечен) мим“, която бе представена първо във Варна, преди да се срещне с публика в други градове в страната.
Пловдивчанинът Христо Русев казва, че обича морето и винаги се вдъхновява от него. Във Варна го довежда и обучението му във Варненския свободен университет. Фотокнигата му „Последният (вечен) мим“ включва 77 снимки, направени в периода 2014 – 2018 г. в Париж и в България – в София и Свиленград. Първото й представяне е в Малта преди месец, където Христо Русев е поканен като специален гост на изложбата „Топ десет фотографи на Малта“ , а представянето на книгата е съпътстващо събитие. Книгата съдържа и восъчен печат – нещо като подпис на автора й.
„С Герасим Дишлиев – Геро ни свърза велосипедът. Преди няколко години той бе тръгнал с велосипед от Париж и аз бях сред групата, която то посрещна в родния му град Свиленград. Така се запознахме и започнах да ходя с него по участия и да го снимам. Разбрах, че в тяхното изкуство има проблем след смъртта на Марсел Марсо – спектаклите са по-малко посещавани, представят се в мазета, ресторанти, като част от други представления и имат малко публика. Нещата са се променили от времето, когато е бил жив Марсел Марсо. Чрез моя документален фото разказ разказвам историята на Герасим Дишлиев и показвам проблемите в това изкуство. Той присъства в 90 процента от снимките, но неговата история е показателна и за тези на други мимове по света. Снимал съм го на сцената, по време на представления, зад кулисите, как разговаря с хора. Това са моменти, които иначе остават непознати за хората, защото всички виждат външния блясък, това, което е на сцената. Показвам моментите на отчаяние, борба, надеждата да запазиш духа си и тялото си и да продължиш да работиш“, разказва за „Градското списание“ Христо Русев.