От 3 май до 2 юни 2018 г. в Галерия Contemporary Space във Варна може да се види съвместният проект на Владислав Георгиев и Иван Паскалев „Lucky“. Изложбата е втора по ред от проекта „Две равно на едно“ на фондация „Крео Култура“, посветен на колаборативното сътрудничество.
Проектът събира за първи път двамата автори, които работят с напълно различни техники и изразни средства и специално за Contemporary Space те измислят и произвеждат свой общ автопортрет, използвайки микс от похвати и технологии, типични за всеки от тях. Куратор на изложбата е Даниела Радева.
Заглавието на изложбата не отговаря адекватно на нито едно произведение в нея. Думата е избрана от художниците като метафора на нетрайното, непостоянното и мимолетното. Препратки към неумиращи художествени теми като „Ars longa vita brevis“ или „Vanitas“ не са изключени, но от изложбата става ясно, че тук по-скоро става дума за отрицание. Идеята за отрицанието е и възловата точка между двамата.
Работите на Иван Паскалев могат да се класифицират приблизително като „абстрактна движеща се видео скулптура“. Той използва части от различни устройства за възпроизвеждане на образ, но с изменена функция и извън обичайния им контекст. Те вече са елемент от художествена форма, заедно с фрагменти от други образи, които някога са излъчвали. Те са и почти невъзможни за репродуциране. Този начин на работа наподобява акт на разрушаване, но без елемент на агресия. Всъщност Иван Паскалев се интересува от безкрайността, от постоянното обновяване. Разпадът на технологичните устройства е начинът да се създаде нещо съвършено ново.
В тази изложба Владислав Георгиев се занимава с разпадането на аналогови материали и ежедневни обекти. Солната киселина е употребена като художествен материал върху култов дизайнерски артикул от 80-те. Не става въпрос за ефекта на „живописните руини“, а буквално за постепенно и безвъзвратно разграждане. Произходът на това е в предишен негов проект, в който различни предмети от миналото са пимпнати, подобрени така че да откликват на съвременната хипстърска култура. Сега той нарочно прави намеси с обратен знак. Подобряването е заменено с разграждане, което до голяма степен изразява противопоставяне на типичните за изкуството суета и усърдие. Владислав Георгиев прави и препратки към филма „Lucky“ (2017) на Джон Каръл Линч, под формата на „неделна“ рисунка, портрет на главния герой.
Владислав Георгиев завършва специалност „Интериорен дизайн” в Мюнхен, работи в Германия и България, има самостоятелни изложби и участия във форуми на визуалното изкуство в двете държави.
Иван Паскалев завършва специалност „Изящни изкуства“ и „История на изкуството“ в LMU, Мюнхен. От 2010 до 2013 г. е съорганизатор на ВЛКВ, Клуб „Влайкова“, София. През 2014 г. е научен асистент към проекта „Digital Visualization Concepts“ на Art Education Institute LMU и eUnivercity LMU, Мюнхен. Част от колектива за видео изкуство Volksmop Royal. През 2017 г. печели наградата на второто биенале за видеоарт на Бавария VIDEODOX, Galerie der Künstler BBK, Мюнхен.
Снимка: © Галерия Contemporary Space